Knihy dnes

Knihy dnes

Stephen King, král moderního hororu

Je jen málo spisovatelů dnešní doby, kteří by se dočkali světového ohlasu a jejichž knihy by četli miliony lidí. Jeden z nejznámějších a nejprodávanějších autorů současnosti je beze sporu americký rodák Stephen King, který se proslavil svými děsivými příběhy. Ač se nejedná o čistokrevného autora hororů (má na svém kontě také spoustu dramat, nějaké to sci-fi či detektivky), je horor žánr, který díky své práci pozvedl ze zaprášených knihoven a druhořadých plátků do světa zájmu.

Rodák z Maine

Stephen King pochází z Nové Anglie, konkrétně ze státu Maine na severovýchodě Spojených států. Hluboké lesy, maloměsta a odcizenost venkovského prostředí hrají velkou roli v jeho příbězích, pro které si mnohdy vymýšlel i celá města, ne jenom postavy v nich žijící. Maine hraje v románech velkou roli, většina jeho knih a povídek se právě v tomto státě odehrává, hrdiny také často jsou spisovatelé. Stephen King se zkrátka drží pravidla, že by měl psát o tom, co nejlépe zná.Nejslavnější příběhy

Knihy, které ho proslavily nejvíc, jsou paradoxně ty, které vyšly v jeho začátcích. Možná i proto, že se hned v 70. a 80. letech dočkaly filmových zpracování, která zlegendárněla. Mimo knih Carrie, Osvícení, Řbitov zviřátek nebo To je ale King autorem i příběhů, u kterých byste nehádali, že je autorem zrovna on.
  • Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank – knižní předloha známého filmu se odehrává asi na 100 stranách, jedná se o poměrně nevýraznou povídku ze sbírky Čtyři letní doby. Obrovský hit z ní udělalo až filmové zpracování s Morganem Freemanem v hlavní roli.
  • Zelená míle – další příběh z vězeňského prostředí z první poloviny 20. století. Jak se vězeňští zaměstnanci vyrovnají se situací, kdy musejí na elektrickém křesle popravit nevinného člověka?
  • Mlha – příběh o děsivém zlu, které se ukrývá ve všudepřítomné mlze. Největší hrozbou jsou ale paradoxně lidé, které mlha uvěznila v supermarketu. Dokážou přežít tváří v tvář sobě samým?

Nevysychající studnice

I přesto, že v září bude Kingovi 72 let, stále je aktivní a drží se průměru dvou vydaných knih ročně. Fanoušci po celém světě jásají a doufají, že jejich králi vydrží zdraví a fantazie ještě hodně dlouho.
Vložte komentář


Jméno (požadováno)


Příspěvek (požadováno)
Předešlý článek Další článek